Oferta

Rodzaje tokarek

Tokarki to nic innego jak obrabiarki, które służą do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych poprzez toczenie i wewnętrznych poprzez wytaczanie. Najczęściej są one w postaci wałków, stożków, kul oraz gwintów zewnętrznych bądź wewnętrznych. Podczas pracy podstawowymi ruchami są ruch główny obrotowy przedmiotu poddawanemu obróbce oraz prostolinijny ruch posuwowy narzędzia. Ze względu na rodzaj obrabianego przedmiotu oraz na rodzaj obróbki, tokarki dzieli się na:


Tokarki kołowe


- wykorzystuje się je do obróbki przedmiotów o grubości l>6d ( gdzie l jest długością, a „d” średnicą). Wśród tokarek kołowych wyróżnia się tokarki stołowe, uniwersalne, produkcyjne, ciężkie, wielonożowe, kopiarki oraz tokarki do obróbki gładkościowej.


Tokarki uchwytowe


- przeznaczone są do obróbki przedmiotów umieszczanych w uchwycie wrzeciona. Dzielą się ona na tokarki poziome oraz pionowe.


Tokarki tarczowe- odpowiedzialne są za obróbkę przedmiotów o dużej średnicy i małej wielości, np. tarcz i kół pasowych oraz zamachowych.


Tokarki rewolwerowe

- przeznaczone do obróbki zgrubnej i wykańczającej przedmiotów o trudnych kształtach. Głowica rewolwerowa obrotowa ma zamocowanych nawet kilkanaście narzędzi w kolejności użycia.


Półautomaty i automaty

- są to maszyny ogólnego przeznaczenia stosowane w produkcji seryjnej lub masowej. Praca automatów jest ciągła i samodzielna. Wykonują one wszystkie operacje skrawania.


Zataczarki

– ich praca polega na obróbce zębów frezów zataczanych


Tokarki specjalne

– wykorzystuje się je głównie w kolejnictwie, hutnictwie, przemyśle motoryzacyjnym oraz przemyśle zbrojeniowym.