Oferta

Frezarka a frezarko-grawerka

Czym różnią się od siebie takie maszyny CNC jak frezarka i grawerka? Często nazw tych używa się zamiennie w rozmowach o obrabiarkach CNC, w związku z tym, że bardzo często ich zadania się pokrywają. Jednak nie jest to żadna reguła, a maszyny te różnią się od siebie funkcjonalnościami.
Frezarka to ciężka maszyna, zwykle odlana z żeliwa. Posiada stół współrzędnościowy i wrzeciono z zakresem obrotów do kilku tysięcy na minutę. Maszyna ta służy w głównej mierze do frezowania głowicami wielopłytkowymi o średnicach do 300 mm, do użycia frezów palcowych o średnicach od 3 do 50 mm, a także do wiercenia przy pomocy wierteł o średnicach 3-40mm, rozwiercania, wytaczania, pogłębiania. Za ich pomocą dokonuje się niezbyt dokładnej obróbki korpusów, form, tłoczników, wykrojników, matryc itd.
Frezarko-grawerka jest zaś lekką frezarką, której wrzeciono osiąga prędkości obrotowe 24 000 lub 40 000 obrotów na minutę. Prędkości te są uzasadnione tym, że w pracach grawerskich używa się narzędzi o znacznie mniejszych średnicach. Średnice tych narzędzi nie przekraczają 16 mm w metalach i 100 mm w innych materiałach, zatem frezarko-grawerki wymagają zdecydowanie większych prędkości obrotowych wrzeciona.