Oferta

Obrabiarki CNC – Nowoczesna technologia w obróbce materiałów

Od ponad stu lat obrabiarki są stosowane w zakładach i warsztatach. Pozwalają one na szybsze i bardziej efektywne przygotowanie elementów o konkretnych wymiarach czy formie z materiałów trudnych do przetwarzania ręcznego. Dzięki maszynom CNC proces przygotowania na przykład koła zębatego jest znacznie prostszy oraz dokładniejszy od tworzenia go metodą ręczną przy użyciu pilników i papieru ściernego. Nowoczesność wkradła się również do tej dziedziny, gdyż  w procesach produkcyjnych coraz większe znaczenie ma nowoczesne sterowanie komputerowe obrabiarki CNC.


Jakie cechy wyróżniają obrabiarki CNC?

Obrabiarki różnego rodzaju typu frezarki czy tokarki sterowane przy użyciu komputerów bogate są w wiele cech  pozwalających na ich zidentyfikowanie i oddzielenie od kategorii maszyn tradycyjnych, sterowanych ręcznie. To właśnie te cechy wpływają na nowoczesność oraz komfort pracy, a także decydują o przewadze nad maszynami starszego typu.


Główne cechy obrabiarek CNC:


-znacznie bezpieczniejsza zamknięta przestrzeń robocza;
-samodzielny i niezależny od całej konstrukcji system napędu, którym to może być silnik lub siłownik;
-możliwość bezstopniowej regulacji zarówno posuwów jak i prędkości obrotowej;
-wyeliminowanie elementów takich jak, przekładnie zębate czy prowadnice ślizgowe;
-automatyczna kontrola pracy oraz wykrywanie usterek
-większa moc będąca wynikiem sumowania mocy poszczególnych napędów;
-znacznie większe wartości parametrów obróbki
-możliwość obróbki równoległej z wykorzystaniem kilki wrzecion.
Warto jednak zaznaczyć, że wymienione cechy nie są jedynymi, które pozwalają na zidentyfikowanie oraz opisanie obrabiarek CNC, gdyż z powodzeniem można do nich zaliczyć również automatykę w szerokim zakresie, a więc wyeliminowanie czynności wykonywanych przez człowieka na rzeczy wykonywanej pracy komputera.