Oferta

Tokarki o poziomym łożu

Cechą charakterystyczną tokarek o poziomym łożu jest bardzo dobra stabilność. Warto jednak wiedzieć, iż w porównaniu do centrów tokarskich o skośnym łożu czy tokarek karuzelowych, tokarki o poziomym łożu mają  ograniczenia w zakresie wymiany narzędzi i zmiany ostrza. Natomiast  faktem jest , że tokarki o poziomym łożu są znacznie lepiej przystosowane do manipulowania dużymi przedmiotami. Poza tym odstęp pomiędzy wrzeciennikiem a łożem pozwala na zwiększenie maksymalnej średnicy toczenia. Należy zwrócić uwagę, iż duże obrabiarki często posiadają duże wrzecienniki wytaczarskie ( niektóre wrzecienniki są wyposażone w uchwyty umożliwiające zamocowanie przedmiotu poprzez wrzeciennik).


Długość łoża zwykle przekracza 4 metry, nie ma zatem najmniejszych przeszkód dla zastosowania kilku podtrzymek. Warto jednak przy tym pamiętać, że podtrzymki często bywają nieruchome, w związku z czym zazwyczaj nie mogą być wykorzystywane w taki sam sposób, co hydrauliczne podtrzymki obrotowe stosowane zazwyczaj w obrabiarkach o skośnym łożu bądź też w centrach tokarskich.

Nie każda obrabiarka o poziomym łoży posiada przenośniki wirów, konieczne jest zatem zwrócenie uwagi na sposób odprowadzania wirów. Bardzo korzystnym rozwiązaniem na skrócenie czasu postojów bywa przedni oraz tylny przenośnik.