Oferta

Obrabiarka skrawaniem: toczenie

Obróbka skrawaniem: toczenie

Obróbka skrawaniem to pewnego typu rodzaj obróbki ubytkowej, który polega na ścinaniu drobnych części obrabianego materiału (tzw. wiórów).  To jeden z pierwszych sposobów, który zapoczątkował powstawanie kolejnych procesów technologicznych obróbek materiałów. Tego typu obróbka wykorzystuje specjalne ostrza, dzięki którym możemy modelować dany element w dowolny sposób. Obróbkę skrawaniem możemy podzielić na trzy następujące stopnie: obróbkę wstępną, obróbkę kształtującą oraz obróbkę wykańczającą. W pierwszym etapie wcześniej już wspomnianej obróbki wstępnej następuje usunięcie warstwy zewnętrznej elementu, na której znajdują się jakby naskórki powstałe w wyniku produkcji tzw. surówki. Przebieg ten znany jest również z potocznej nazwy „obróbka skórowania”. Kolejny etap przedstawia obróbkę nadającą kształt w wyniku oskórowania warstw materiału. Ostatnie przejście i jednocześnie ostatni etap obróbki skrawaniem bazuje na nadaniu definitywnego kształtu elementowi oraz też gładkości powierzchni obrabianej.
Procedura przeprowadzania obróbki skrawaniem jest następująca: do powierzchni obrabianej przystawiamy nóż skrawający i zdejmując warstwę skrawaną uzyskujemy powierzchnię obrobioną wraz z wiórem. Powierzchnia skrawana ściągana jest przy każdych następnych przejściach narzędzia.
Obróbka skrawaniem związana jest z wieloma parametrami, które oddziałują na poziom jakości obrabianego elementu, a mianowicie chodzi tutaj o prędkość skrawania, posuw oraz ciecze chłodzące.