Oferta

Zagłęb się w pogłębiacze

Obróbka skrawaniem to temat obszerny, który na naszej stronie poruszaliśmy już niejednokrotnie. Do przeprowadzenia tego procesu wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia. Jednym z nich są pogłębiacze i to one właśnie zostaną wzięte na tapetę na łamach niniejszego materiału. Co powinieneś o nich wiedzieć?

Do czego służą pogłębiacze?

Pogłębiacze, jak już wspomnieliśmy, wykorzystywane są w procesie obróbki skrawaniem. Ich przeznaczeniem jest powiększenie lub innego rodzaju zmiana ukształtowania otworu. Pogłębiacze mają wiele ostrzy, a wśród powierzchni jakie obsługuje wyróżnić można choćby: walcowe, stożkowe czy czołowe.

Jak zbudowane są pogłębiacze?

By pogłębiacz skutecznie spełniał swoje zadania w obróbce skrawaniem musi mieć określoną konstrukcję. Nie jest ona specjalnie skomplikowana: pogłębiacze mają zasadnicze dwie części: prowadzącej (tzw.pilot) oraz roboczej. Pogłębiacze mają zazwyczaj 3-4 ostrza, ich liczba zależy od średnicy obrabianego otworu. Istnieją pogłębiacze składane, jednolite oraz takie, w których możliwa jest wymiana pilota.

Jak przebiega proces obróbki skrawaniem z użyciem pogłębiaczy?

Proces obróbki skrawaniem wymaga użycia wytrzymałych i trwałych narzędzi, co uzasadnia wykorzystanie w tym celu pogłębiaczy. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć wykorzystujemy:
- pogłębiacz walcowo-czołowy do gniazd pod łby wkrętów i śrub oraz do usuwania nadlewów,
-pogłębiacz stożkowy do usuwania zadziorów po wierceniu,
-pogłębiacz specjalny do wykonywania pogłębień kształtowych i wielostopniowych.