Oferta

Co to są frezy?

Frezowanie – proces, bez którego ciężko byłoby sobie wyobrazić przemysł metalowy. Dzięki niemu proces obróbki metali, tworzyw sztucznych czy drewna jest znacznie ułatwiony i nie angażuje tak już ludzkich rąk. Podstawą frezowania są frezarki, a ich częścią są frezy. Czym są i do czego służą? Ten temat postaramy się przybliżyć w niniejszym materiale.
Co to są frezy?
Frezy to narzędzia skrawające o ruchu obrotowym wyposażone w wiele ostrzy. Używa się ich do obróbki powierzchni, które są płaskie, a także do kształtowych przedmiotów wykonanych z różnych materiałów. Skonstruowane są tak, by umożliwiały wycinanie z nich różnych form. Istnieje wiele rodzajów frezów w zależności od ich kształtu, geometrii ostrza czy materiał z jakiego zostały wykonane.

Jak powstają frezy?
Czy wiesz, że frezy powstają... we frezarkach? Przywołuje to na myśl odwieczny dylemat: pierwsza była kura czy jajko, frezarka czy frez? :) Jednak abstrahując od tego rodzaju dywagacji, frezarka jako urządzenie do obróbki blach, świetnie sprawdza się w produkcji frezów. W pierwszej kolejności odbywa się żłobienie kształtu w metalu, po czym następuje zanurzenie w gorącej roztopionej soli co ma na celu podgrzanie frezu do odpowiedniej temperatury. Potem zanurza się je w coraz cieplejszych cieczach, aż w końcu przechodzi się do podgrzewania indukcyjnego. Po jego zakończeniu frezy poddawane są szlifowaniu i od tej pory spełniać mogą swoje funkcje we frezarkach pomagając w sprawnym przeprowadzeniu procesu frezowania.