Oferta

Klasyfikacje tokarek

Tokarki należące do obrabiarek przeznaczonych do obrabiania powierzchni zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Podstawowe ruchy jakie wykonuje o wy przedmiot to obrotowy oraz posuwowy. 

W związku z przeznaczeniem danego sprzętu mogą występować różne rodzaje tokarek. Obrabianie w tokarce zwane jest toczeniem, obrabiany przedmiot mocuje się uchwycie bądź w kłach. Do ważniejszych grup tokarek należą kłowe : uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki. Mogą także występować uchwytowe, tarczowe, karuzelowe, rewolwerowe, półautomaty tokarskie, zegarmistrzowskie, zataczarki, a także branżowe.

Występują tokarki kłowe produkcyjne różnią się od standardowych, iż nie posiadają na swoim wyposażeniu skrzynek posuwowych oraz śruby pociągowej. Owe sprzęty są głównie dedykowane do wysoce wydajnej produkcji przedmiotów. Obecnie na rynku dostępne są także tokarki kłowe ciężkie zwane inaczej uniwersalnymi. Tokarki uchwytowe stosuje się głównie do obróbki przedmiotów mocowanych. Z reguły są to obrabiarki uchwytowe czołowe, boczne, pionowe, skośne, uchywtowe dwurzecionowe. Znaczną zaletą tego typu sprzętu jest obrabianie przedmiotów z obu stron. Tokarki tarczowe mogą okazać się niezbędne do obrabiania przedmiotów o bardzo dużej średnicy Tokarki karuzelowe są wydajniejsze, a ponadto wykazują się większą dokładnością.

Tokarki ze sterowaniem CNC dzielą się na takie, które są sterowanie numeryczne. Mogą być też te, które posiadają centra tokarskie.