Oferta

Historia oraz mechanizm działania obrabiarek sterowanych

Obecnie wiele dziedzin przemysłu nie wyobraża sobie codziennej pracy bez wykorzystywania maszyn CNC. Powstały około 50 lat temu. Pierwszą maszyną CNC, była obrabiarka zwana MIT, zaprojektowano ją w Bostonie w roku 1953. Wraz z upływem czasu zmieniały się ich zalety, ale też zauważano pewne wady, które konsekwentnie niwelowano. Nie mniej jednak ich przeznaczenie i idea funkcjonowania pozostała niezmienna. Wraz z początkiem lat 70-tych postanowiono zastosować działanie komputera, który miał pełnić główną rolę w wykonywaniu pracy maszyn CNC. Dzięki temu znacznie zwiększyło to funkcjonowanie i skuteczność obrabiarek.

Czym jest uprzednio wspomniane sterowanie CNC? To układ, który automatycznie reguluje pracę jaka zwykle wykonywana jest w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Przed wykonywaniem obrabiania podstawą jest przyjęcie pewnego układu współrzędnych. Uważa się, iż jest to jeden z najprostszych sposobów na określanie względnych położeń zarówno narzędzia jak i danego przedmiotu obrabianego.

Czym jest program sterujący w układach CNC? Jest to nic innego jak plan zamierzonej pracy danej obrabiarki, która ma na celu wykonać przedmiot o danym kształcie, określonej wielkości oraz ewentualnej chropowatości. Programowanie polega głównie na zapisaniu wszelkich ruchów, które w późniejszym czasie mają zostać wykonane prze obrabiarkę.

Jeśli potrzebujesz obrabiarek sterowanych numerycznie serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Tokarki, frezarki, wszelkie maszyny CNC. Dzięki nim Twoja praca stanie się znacznie prostsza.