Oferta

Budowa frezarek i ich zastosowania

Frezarki mogą działać na różnych powierzchniach. Nazywamy w ten sposób maszyny przeznaczone do obróbki wraz ze skrawaniem. Głównym narzędziem w frezarce jest frez. Frezarki idealnie sprawdzą się zarówno w rowkach podłożu płaskim.


Do najbardziej popularnych frezarek należą: pionowe, poziome, uniwersalne, do drewna, do kół zębatych, do gwintów. Ponadto można wyróżnić walcowe, w których frez pracuje na specjalnymi ostrzami jakie powstały na powierzchni walcowej. Ogólnodostępne są także kształtowe, w których krawędzie mają zaś zarys złożony.


Jeżeli obracająca się powierzchnia jest prostopadła mamy wtedy do czynienia z frezowaniem czołowym. W takich przypadkach może występować frezowanie pełne jakie polega na tym, iż szerokość frezowania jest taka sama jak średnica frezu. Niepełne symetryczne -wtedy szerokość frezowania jest ułożone nie równorzędnie do jest znacznie mniejsza niż średnica frezu. Innym typem jest niepełne frezowanie, które jest ułożone niesymetrycznie do przedmiotu, który chcemy obrobić.


Frezarki stołowe są zwykle bardzo precyzyjne, a ponadto napędzane poprzez silnik eleketryczny. Frezarki CNC mogą być także wspornikowe. Głównie wyróżniają się poprzez stół, który przesuwa się w kierunku pionowym. Stół zaś przesuwa się na prowadnicach.


Frezarki karuzelowe głównie wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym. Stół w takich przypadkach może przesuwać się stale lub z przeskokami. Jeżeli pracujemy z częściami gwintowanymi pomocne staną się frezarki specjalne i specjalizowane.