Oferta

Tokarki niebanalne

 Tokarkami nazywamy innymi słowy obrabiarki, które bezpośrednio przeznaczone są do obróbki skrawaniem różnych przedmiotów, które najczęściej są w kształcie brył obracających się. Głównym narzędziem, który obrabia dość często jest nóż tokarski, wiertło, czy też narzędzia do gwintów. Cały mechanizm działania włącznie w użyciem przedmiotów i otrzymanego efektu nazywany jest toczeniem. Toczenie wykonuje się poprzez wprawianie w ruch określonej rzeczy, która zostaje sekwencyjnie obrabiana. Dla zapewnienia podtrzymania umocowuje się dany przedmiot w uchwycie lub też kłach.


Wraz z upływem czasu, rozwojem technologicznym, a także elektronicznym zwyczajną tokarkę zamieniono w tokarkę CNC, która jest sterowana numerycznie. Oznacza to, iż o we urządzenie jest sterowane za pomocą przetwarzania informacji cyfrowej, a także sygnałem sterującym.


Tokarki różnią się od siebie w zależności, do której grupy należą. Do grypy kołowej należą tokarki określane jako uniwersalne, niebywale precyzyjne, produkcyjne, znacznie cięższe od klasycznych. Tu znajdą się także kopiarki, czy też tokarki wyposażone w wiele noży. Innymi równie istotnymi grupami są : uchwytowe, tarczowe, karuzelowe, rewolwerowe, półautomaty tokarskie, półautomaty tokarskie jednowrzecionowe i wielowrzecionowe, zegarmistrzowskie, zataczarki, czy też specjalne wyróżniające się dla poszczególnych branż. Tokarki niezależnie od grupy, do której należą głównie mają za zadanie obrabiać drewno lub też metal. Jeśli odpowiednio zaprogramujemy maszynę uzyskamy elementy dokładnie takie jakich oczekujemy.