Oferta

Obrabiarki NC a obrabiarki CNC

Choć ich nazwy brzmią podobnie, a ich zadania są wręcz takie same (oczywiście w zależności od typu maszyny, bo możemy mówić o frezarkach, tokarkach, wykrawarkach itd., których zadania są zupełnie inne), to jest między nimi bardzo duża różnica. A leży ona w sposobie sterowania procesami wykonywanymi przez tę maszynę.
Obrabiarki sterowane numerycznie, czyli obrabiarki NC, to maszyny zautomatyzowane, które sterowane są w sposób programowy za pomocą zapisanych danych. Wykonują na podstawie tych parametrów pracę na każdym etapie obróbki – zarówno procesy główne, jak i pomocnicze zdefiniowane w stworzonym specjalnie w tym celu programie.
Czym od tego typu maszyn różnią się obrabiarki CNC? Właściwie można powiedzieć, że różnica jest niewielka, bo obrabiarki CNC także są rodzajem obrabiarek NC, co znaczy, że sterowanie w ich przypadku jest numeryczne. Z tym zastrzeżeniem, że odbywa się przy pomocy programów komputerowych zarządzanych przez komputer zdalny. Dlatego też nazywa się je obrabiarkami sterowanymi komputerowo oraz uważa się (zresztą nie bez powodu) za maszyny dużo bardziej rozwinięte pod względem technologicznym.