Oferta

Tokarki do metalu

Tokarki CNC to jedne z najpopularniejszych maszyn z zakresu obrabiarek CNC. Ich zadaniem jest obróbka przedmiotów o obrotowych kształtach. Tokarki wykonują podczas swojej pracy ruchy obrotowe (nazywane są one ruchami podstawowymi), a także ruchy posuwne – prostolinijne (które nazywa się złożonymi).
Najpopularniejszym typem tokarki jest tokarka kłowa, która służy do obróbki przedmiotów umieszczonych w kłach wrzeciona i konika. Przedmiot poddawany obróbce umieścić można w uchwycie wrzeciona na dwa sposoby – bez podparcia (jednostronnie) lub z podparciem na końcu. Gdy przedmiot obrabiany jest podtrzymywany z obu stron, to podczas skrawania używa się tarczy zbierakowej. Dzięki jej zastosowaniu przedmiot zostaje wprawiony w ruch obrotowy za pośrednictwem zbieraka.
Tokarka kłowa składa się silnika napędowego, wrzeciennika, przekładni wrzeciennika, a także ze skrzynki posuwu, suportu i konika.
Proces skrawania przy toczeniu określa się takimi wielkościami jak średnica toczenia (mm), szybkość skrawania (m/min) i posuw (mm/obr).